EURO 2016 Fixture

UEFA Euro 2016

The 2016 UEFA World Cup will be the 15th edition of the UEFA European also famously known as Euro 2016, scheduled to be held in France from 10th June, 2016 to 10th July, 2016.

Day Date CET Stadium Team A Team B Group
FRI 10-Jun 21 (St-Denis) France Romania A
SAT 11-Jun 15 (Lens) Albania Switzerland A
SAT 11-Jun 18 (Bordeaux) Wales Slovakia B
SAT 11-Jun 21 (Marseille) England Russia B
SUN 12-Jun 15 (Paris) Turkey Croatia D
SUN 12-Jun 18 (Nice) Poland Northern Ireland C
SUN 12-Jun 21 (Lille) Germany Ukraine C
MON 13-Jun 15 (Toulouse) Spain Czech Republic D
MON 13-Jun 18 (St-Denis) Republic of Ireland Sweden E
MON 13-Jun 21 (Lyon) Belgium Italy E
TUES 14-Jun 18 (Bordeaux) Austria Hungary F
TUES 14-Jun 21 (St-Etienne) Portugal Iceland F
WED 15-Jun 15 (Lille) Russia Slovakia B
WED 15-Jun 18 (Paris) Romania Switzerland A
WED 15-Jun 21 (Marseille) France Albania A
THURS 16-Jun 15 (Lens) England Wales B
THURS 16-Jun 18 (Lyon) Ukraine Northern Ireland C
THURS 16-Jun 21 (St-Denis) Germany Poland C
FRI 17-Jun 15 (Toulouse) Italy Sweden E
FRI 17-Jun 18 (St-Etienne) Czech Republic Croatia D
FRI 17-Jun 21 (Nice) Spain Turkey D
SAT 18-Jun 15 (Bordeaux) Belgium Republic of Ireland E
SAT 18-Jun 18 (Marseille) Iceland Hungary F
SAT 18-Jun 21 (Paris) Portugal Austria F
SUN 19-Jun 21 (Lille) Switzerland France A
SUN 19-Jun 21 (Lyon) Romania Albania A
MON 20-Jun 21 (St-Etienne) Slovakia England B
MON 20-Jun 21 (Toulouse) Russia Wales B
TUES 21-Jun 18 (Paris) Northern Ireland Germany C
TUES 21-Jun 18 (Marseille) Ukraine Poland C
TUES 21-Jun 21 (Bordeaux) Croatia Spain D
TUES 21-Jun 21 (Lens) Czech Republic Turkey D
WED 22-Jun 18 (Lyon) Hungary Portugal F
WED 22-Jun 18 (St-Denis) Iceland Austria F
WED 22-Jun 21 (Nice) Sweden Belgium E
WED 22-Jun 21 (Lille) Italy Republic of Ireland E
SAT 25-Jun 15 (St-Etienne) Runner-up A Runner-up C 1
SAT 25-Jun 18 s Winner B Third-place A/C/D 2
SAT 25-Jun 21 (Lens) Winner D Third-place B/E/F 3
SUN 26-Jun 15 (Lyon) Winner A Third-place C/D/E 4
SUN 26-Jun 18 (Lille) Winner C Third-place A/B/F 5
SUN 26-Jun 21 (Toulouse) Winner F Runner-up E 6
MON 27-Jun 18 (St-Denis) Winner E Runner-up D 7
MON 27-Jun 21 (Nice) Runner-up B Runner-up F 8
THURS 30-Jun 21 (Marseille) Winner Match 1 Winner Match 3 QF1
FRI 1-Jul 21 (Lille) Winner Match 2 Winner Match 6 QF2
SAT 2-Jul 21 (Bordeaux) Winner Match 5 Winner Match 7 QF3
SUN 3-Jul 21 (St-Denis) Winner Match 4 Winner Match 8 QF4
WED 6-Jul 21 (Lyon) Winner QF1 Winner QF2 SF1
THURS 7-Jul 21 (Marseille) Winner QF3 Winner QF4 SF2
SUN 10-Jul 21 (St-Denis) Winner SF1 Winner SF2